
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.01 mm |
| Width | 3.99 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.48 mm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Current | 2 kA |
| Output Voltage | 9 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 260 µA |
| Max Frequency | 138 kHz |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 138 kHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Rise Time | 50 ns |
| Min Output Voltage | 1.19 V |
| Max Output Voltage | 9 V |
| Duty Cycle | 99 % |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Function | Step-Down |
Stock: 57
Distributors
pcbx
Unit Price$8.50693
Ext.Price$8.50693
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.50693 | $8.50693 |
| 10 | $6.69531 | $66.95310 |
| 25 | $6.32277 | $158.06925 |
| 50 | $5.97095 | $298.54750 |
| 100 | $5.74654 | $574.65400 |
| 300 | $5.55350 | $1666.05000 |
| 500 | $5.36698 | $2683.49000 |
| 1000 | $5.24950 | $5249.50000 |
